Verktyg och metoder för kursdesign
Om du vill förnya och utveckla ditt arbete med kursdesign för att skapa mer engagerande, välstrukturerade och ändamålsenliga kurser är detta kursen för dig. Anmäl dig idag och förbättra en nuvarande, eller skapa en helt ny kurs!
Detta är en högskolepedagogisk fördjupningskurs för dig som är universitetslärare och arbetar med kursutveckling som vill ompröva hur kurser utformas. Med utgångspunkt i empatikartor för lärande, studentberättelser, spelbaserade metoder för kollaborativ idéutveckling och ABC-metoden för lärandedesign och kollegial återkoppling på utkast till kursdesign, kommer deltagarna att arbeta sig genom design thinking-processens fem faser.
Kursen omfattar fem obligatoriska kursdagar på campus, organiserade som halvdagsworkshoppar, där varje workshop är kopplad till ett steg i design thinking-processen.
Kursen ges på engelska.
Läs mer och anmäl dig på den engelska sidan Tools and Methods for Course Design.
Senast uppdaterad: 2026-10-15
Sidansvarig: Socialantropologiska institutionen,Institutionen för pedagogik och didaktik