När det blir för varmt för att äta: Klimatförändringar begränsar renarnas bete i fjällen
Allt varmare somrar i de skandinaviska fjällen gör att renar förlorar viktig betestid. Det visar en ny studie vid Stockholms universitet, som menar att förändringarna kan påverka både renarnas hälsa och fjällens ekosystem.
Renar påverkas av högre temperaturer i skandinavisk fjällmiljö.
Klimatförändringarna har gjort att temperaturer som för trettio år sedan var ovanliga i svenska fjällen nu förekommer oftare och under längre perioder.
För att ta reda på hur detta påverkar renars beteende utrustade forskarna 31 renar med bio-loggers under två somrar, i samarbete med tre samebyar i norra Sverige. Renarna bar halsband utrustade med en accelerometer, en temperaturmätare och en GPS-enhet, vilket gjorde det möjligt att följa deras rörelsemönster och betesbeteende i detalj medan de rörde sig fritt i fjällen.
Värmen stör betandet

Marianne Stoessel är doktorand vid Stockholms universitet. Foto: M Parsons
Resultaten, som publicerats i Ecography, visade tydliga skillnader i renarnas beteende mellan svalare och varmare dagar. Under perioder med dagstemperaturer på 13 grader eller högre – vilket inträffade mer än hälften av dagarna under de två somrarna – betade renarna kortare tid och sökte sig till svalare områden.
Temperaturmätarna på renarna registrerade upp till 32 grader Celsius vissa dagar, vilket är ovanligt varmt för den skandinaviska tundran. Under de höga temperaturerna visade renarna även tecken på fysiologisk värmestress, något som sällan dokumenterats i fjällmiljö.
– När somrarna blir varmare i de skandinaviska fjällen förlorar renarna värdefull betestid, eftersom de antingen vilar mer eller flyttar till svalare, mindre näringsrika habitat när det är varmt. Detta är oroande för renarnas hälsa, då inget kompenserande bete sker under annan tid, säger Marianne Stoessel, huvudförfattare till studien och doktorand vid Stockholms universitet.
Risk för påverkat ekosystem
Om renarna inte kan hitta skydd mot värmen i lika näringsrika betesmarker riskerar deras fysiska kondition att försämras – något som blir särskilt allvarligt om varma somrar följs av stränga vintrar, då energireserver är avgörande för överlevnad.
Resultaten är viktiga för rennäringen, men också för fjällens ekosystem i stort. Renarnas bete spelar en nyckelroll för att upprätthålla växtmångfalden i fjällen.
– Studien är en tydlig indikation på att klimatförändringar kan försvaga betestrycket – vilket är avgörande i fjällens ekosystem. Även om vi ännu inte känner till de fullständiga ekosystemkonsekvenserna, belyser våra resultat en mekanism genom vilken uppvärmning kan störa ekosystemfunktioner, även i kalla miljöer, säger Regina Lindborg, professor och medförfattare till studien samt huvudhandledare för detta doktorandprojekt.
Studien ingår i ett större forskningsprojekt om hur klimat- och markanvändningsförändringar påverkar renarnas betesmarker i norra Sverige. Marianne Stoessel avslutar nu sitt doktorandprojekt och försvarar sin avhandling vid en offentlig disputation i slutet av april 2026 vid Stockholms universitet.

Renarna i studien bar halsband utrustade med en accelerometer, en temperaturmätare och en GPS-enhet.
Senast uppdaterad: 2026-03-24
Sidansvarig: Kommunikationsavdelningen