Forskningsprojekt Läsfärdighet för bättre skolresultat, integration och demokrati
Projektet utgår från en språkvetenskaplig modell för läsning. Målet är att bidra till en lösning på läskrisen. Frågorna riktas mot de delar av läsförmågan som har med avkodning att göra: alfabetisk-fonologisk och ortografisk-morfemisk avkodning, ordmobilisering, läshastighet och prosodisk läsning. Både diagnosticering och intervention ingår.
Projektet betraktar den sjunkande läsförmågan som en samhällsutmaning. Läskrisen finns bland elever i alla åldrar, i alla skolans stadier och i alla skolformer, hos elever med annat modersmål än svenska och hos elever med svenska som modersmål, hos elever med och utan inlärningssvårigheter, etc. Det saknas samlad kunskap om hur läskrisen ser ut i detalj och vad den har för egenskaper på olika nivåer i skolsverige. Utan en tydlig behovsprecisering kan heller inte relevanta åtgärder utformas. Projektet avser att bidra till denna behovsprecisering genom att
- genomföra en relevant och exakt analys av behoven på olika håll i utbildningssystemet och för olika elevgrupper (behovsprecisering)
- utforma träffsäkra och effektiva åtgärder för undervisningen (utifrån behovspreciseringen)
- implementera och validera undervisningsåtgärder (utifrån behovspreciseringen).