Forskningsprojekt Undervisning i svenskt teckenspråk som andraspråk (UTL2)
Projektet handlar om undervisning i svenskt teckenspråk som andraspråk med särskilt fokus på utbildningen inom kandidatprogrammet i teckenspråk och tolkning.

Foto: Lena Katarina Johansson
Projektet UTL2 har bildats med intentionen att bidra till ökade kunskaper om fältet undervisning i svenskt teckenspråk som andraspråk.
På ett övergripande plan är syftet med projektet att öka kunskapen om hur man kan undervisa i teckenspråk som andraspråk på ett sätt som leder till god progression och djup kunskap hos studenterna.
Som metodologisk utgångspunkt har aktionsforskning valts, eftersom denna handlar om att studera den egna praktiken och att sammankoppla teori med praktik, i ett nära samarbete mellan lärare och forskare. Projektet består av flera delstudier.