Vi välkomnar Martin Hällsten
För några veckor sedan började Martin Hällsten som professor vid Institutet för social forskning. Martin kommer att arbeta med LNU och ingå i REWHARD:s ledningsgrupp. Vi är glada att hälsa Martin välkommen till oss och passade på att ställa några frågor.

Foto: Elin Sahlin/Stockholms universitet
Berätta om din forskning!
Min forskning har handlat om social mobilitet, med lite olika perspektiv. På senare år har det framförallt varit med fokus på mobilitet över många generationer och tillbaka historiskt. Men jag forskar också brett, bara det har med ojämlikhet att göra. Ett projekt jag är mitt uppe i just nu handlar om kamrateffekter i skolan och ojämlikheten i utbildningsresultat mellan städer och landsbygd.
Vad kände du till om LNU innan du började?
Jag har jobbat med LNU mellan 2004 och 2010, framförallt med kodning och datahantering. Jag var också med och utvecklade personlighetsenkäten som inkluderades första gången 2010. Men jag har inte arbetat med LNU efter det, så jag har mycket att sätta mig in i.
Vad ser du mest fram emot med nya jobbet?
Det är mycket jag ser fram emot med nya jobbet. Från en LNU-vinkel är det att lockande att få tillgång till alla de subjektiva och mer kvalitativa data som inte finns i de populationsregister jag framförallt använt i min forskning. Register är en otrolig tillgång, men de täcker inte allt.
Levnadsnivåundersökningen (LNU)
LNU är en återkommande surveyundersökning där ett riksrepresentativt urval av Sveriges vuxna befolkning intervjuas eller besvarar enkäter om sina faktiska levnadsförhållanden.
Syftet med LNU är att studera hur olika gruppers levnadsvillkor ser ut och vilka förändringar som sker över tid. LNU har genomförts sju gånger sedan 1968, senast 2020-22.
LNU finns vid Institutet för social forskning (SOFI), Stockholms universitet.
Projektledare för LNU är Carina Mood, professor i sociologi och Michael Tåhlin, professor i sociologi.
Senast uppdaterad: 2025-12-11
Sidansvarig: REWHARD