Ny bok om anknytning, religion och spiritualitet
Tillsammans med Ward Davis vid Wheaton College i Illinois har professor Pehr Granqvist vid Psykologiska institutionen, Stockholms universitet, gett ut boken Attachment, Religion, and Spirituality på Cambridge University Press. Boken publiceras inom serien "Elements" och finns tillgänglig såväl digitalt som i tryck.

Foto: Fabian Rost
Vad är nytt jämfört med tidigare arbeten?
– Jag har skrivit om anknytning och religion i decennier, men den här boken har några kännetecken som skiljer den från tidigare arbeten. Till exempel innehåller den ett avsnitt om förändring och psyko‑spirituell intervention: hur religiös och andlig anknytning faktiskt kan förändras, vilket knyter an till mitt pågående arbete om psykedelika och anknytning.
– Dessutom använder boken genomgående biografiska fallstudier av historiska personer – Rumi, Frida Kahlo och andra – för att illustrera teoretiska principer, vilket ger den en berättande kvalitet som renodlat akademiskt skrivande sällan uppnår.
Boken riktar sig till en bred publik – från studenter och allmänt intresserade läsare till forskare och praktiker inom psykologi, religionspsykologi, anknytningsteori och andlig vård. Ambitionen är att förena tillgänglighet med teoretisk stringens.

Copyright: Cambridge University Press
Om Cambridge Elements
Cambridge Elements är ett relativt nytt format som är mer omfattande än en vetenskaplig artikel men kortare och mer lättillgängligt än en traditionell akademisk bok, i det här fallet 104 tryckta sidor. Formatet lämpar sig väl för fördjupande översikter av forskningsfält och är skrivet på ett sätt som gör att folk faktiskt kommer att läsa hela boken.
Referens
Davis, E. W. B., & Granqvist, P. (2026). Attachment, Religion, and Spirituality. Cambridge University Press. DOI: 10.1017/9781009501019
Senast uppdaterad: 2026-04-27
Sidansvarig: Psykologiska institutionen