Sonia Giurumescu: Ny teknik och ekonomiska förändringar formar samhällen
Ny teknik och ekonomiska förändringar kan få oväntade konsekvenser för människor och samhällen. I sin avhandling i nationalekonomi undersöker Sonia Giurumescu hur tillgång till internet, förändrade inkomster och politiska institutioner påverkar barnafödande, könsnormer, hälsa och politiskt deltagande.

Sonia Giurumescu, doktorand i nationalekonomi vid Stockholms universitet.
Vilka var de viktigaste problemen eller frågorna du ville undersöka?
– Min forskning handlar om hur ny teknik och institutioner förändrar samhällen. I avhandlingens fyra kapitel undersöker jag hur förändringar i tillgången till information, sociala kontakter och ekonomiska möjligheter påverkar beteenden, normer och långsiktig utveckling.
– Två kapitel behandlar internets utbredning i Afrika mellan 2000 och 2020 och undersöker hur det har påverkat barnafödande, barns hälsa och attityder till våld i nära relationer. En annan studie undersöker om det spelar någon roll för barnafödandet varifrån inkomsten kommer, medan det sista kapitlet fokuserar på politiska institutioner och varför den brittiska eliten under 1800-talet valde att utvidga rösträtten.
Vilka resultat i avhandlingen tycker du är viktigast?
– En primär insikt är att effekterna av en förändring beror på det sociala och institutionella sammanhang där den sker – och inte bara på hur den påverkar inkomsterna.
– Ett av de viktigaste resultaten är att införandet av 3G-mobilnät i Afrika ökade barnafödandet med omkring fyra procent. Effekten berodde inte främst på högre inkomster, utan till stor del på sociala faktorer: bättre uppkoppling gjorde det lättare att träffa andra och bilda par, vilket ledde till att fler kvinnor blev mammor som annars hade förblivit barnlösa. Samtidigt ökade barnadödligheten med omkring tio procent i områden där barnafödandet ökade, eftersom vården hade svårt att möta den ökade efterfrågan.
– Även de andra kapitlen visar på liknande komplexitet. Sammantaget visar resultaten att tekniska och ekonomiska förändringar kan skapa både möjligheter och sårbarheter, beroende på sammanhanget.
Hur skulle resultaten kunna användas i praktiken?
– Resultaten visar att beslutsfattare behöver ta hänsyn till de bredare sociala konsekvenserna av tekniska och ekonomiska förändringar, snarare än att betrakta varje förändring isolerat.
– Digital infrastruktur kan till exempel påverka barnafödande och barns hälsa, vilket innebär att investeringar i uppkoppling kan behöva kombineras med investeringar i mödra- och barnhälsovård. På samma sätt bör man ta hänsyn till att människor kan reagera olika beroende på kön och socialt sammanhang när man utformar åtgärder som syftar till att påverka attityder genom ökad tillgång till internet.
– Forskningen om inkomster från jordbruk visar också att det inte bara är storleken på en inkomstökning som spelar roll, utan även hur inkomsten skapas. Mer generellt är det praktiska budskapet att fråga sig vilka som påverkas, genom vilka mekanismer och om institutionerna kan anpassa sig tillräckligt snabbt innan man förutspår effekterna av en större teknisk eller ekonomisk förändring.
Disputation den 26 augusti 2026
Sonia Giurumescus disputation äger rum onsdagen den 26 augusti klockan 10.00 i hörsal 12, Södra huset F, Stockholms universitet. Disputationen är öppen för allmänheten.
Läs Sonias avhandling här:
From Households to Elites: Essays on Economic Conditions, Information and Behaviour
Senast uppdaterad: 2026-08-26
Sidansvarig: Nationalekonomiska institutionen