Fler vill plugga nationalekonomi vid Stockholms universitet
Den 15 april stängde anmälan till höstens utbildningar. Bland de tio populäraste kurserna vid Stockholms universitet finns grundkursen i nationalekonomi.

Kurspaketet Nationalekonomi I på topp 10
Totalt 87 600 personer har sökt program eller kurser vid Stockholms universitet till höstterminen. Det är en ökning med 4,7 procent jämfört med höstterminen 2025. I hela Sverige är ökningen 3,1 procent.
På topp tio-listan över fristående kurser hittas kurspaketet Nationalekonomi I på sjunde plats, med 1376 sökande. Det är en ökning på 8,1 procent jämfört med hösten 2025. Söktrycket är också starkt på program där nationalekonomi ingår som huvud- eller biämne. Kandidatprogrammet i nationalekonomi och statistik ökar med 11,6 procent sökande (1209), nationalekonomprogrammet med 11,2 procent (1508) och masterprogrammet i nationalekonomi med 5,3 procent (454).
Enligt Anders Fogelberg, administrativ chef vid Nationalekonomiska institutionen, finns det flera faktorer som förklarar det ökade söktrycket:
– När arbetsmarknaden är svag är det många som i stället vill utbilda sig. Dessutom har kullarna i åldrarna 19–22 ökat de senaste åren och de utgör en stor del av våra studenter i nationalekonomi. Tyvärr har vi svårt att möta upp det höga söktrycket med fler platser, eftersom regeringen har omfördelat medel till främst ämnen inom STEM*.
Läs mer
Fler sökande till Stockholms universitet
*Begreppet STEM kommer från engelskans science, technology, engineering and mathematics, och är ett samlingsord för ämnena naturvetenskap, teknik, ingenjörsvetenskap och matematik.
Senast uppdaterad: 2026-04-20
Sidansvarig: Nationalekonomiska institutionen