Enklare studievardag med AI
– AI gör det möjligt att skapa en enklare studievardag, med verktyg som både studenter och lärare har stor nytta av, säger Eric Ahlqvist, universitetslektor i matematik vid vår institution.

Universitetslektor Eric Ahlqvist testar AI-verktyg på Matematiska institutionen.
Samtidigt menar han att man inte kommer särskilt långt genom att fuska.
– Om en student har låtit AI skriva hemtentan utan att förstå innehållet blir det svårt på seminariet, där lösningarna ska förklaras muntligt, säger Eric.
Tidigare fungerade examination genom hemuppgifter bra, enligt honom. Hemma kunde studenterna lösa längre och mer komplicerade problem än vad som går vid en skriftlig tentamen. Internet har förvisso varit ett problem, eftersom svar går att hitta i forum och liknande. Men med AI har fusket nått en helt ny nivå, nu när alla har en kraftfull problemlösare hemma.
– Jag ser stor skillnad mellan vad studenterna skriver och hur de svarar när jag frågar dem muntligt, säger Eric.
Traditionell examination
En lösning är att delvis gå tillbaka till mer traditionell examination, med kontrollskrivningar och flera mindre tentor. Skriftliga inlämningar på seminariekurserna blir kvar, men Eric och hans kollegor prövar olika upplägg.
– Att säga ”ni får inte använda AI” vore ett fel angreppssätt. De flesta kommer troligen att använda AI för att lösa matematiska problem i framtiden. Men vi behöver lära studenterna att använda den ansvarsfullt, säger Eric, som just nu utforskar nya sätt att arbeta med AI i undervisningen.
AI-verktyg i undervisningen
– Ett sätt är att studenterna skriver sina lösningar i ett webbverktyg och får återkoppling från en AI på vad som inte stämmer. AI:n har tydliga instruktioner att inte ge några lösningar, och jag kontrollerar att återkopplingen håller. Själv rättar jag sedan lösningen, så AI:n är aldrig en del av examinationen. Den används helt frivilligt.
Kan inte studenten ha en AI-bot öppen bredvid?
– Jo, det gör säkert en del. Men vi har många examinationsmoment, och det handlar om att få med så många som möjligt på rätt väg. Den som har låtit AI skriva lösningarna kan inte svara på mina frågor på seminariet, och då blir kursen svår att klara.
– En annan idé vi vill pröva är att studenterna löser uppgifter med hjälp av en AI som medvetet svarar fel ungefär var tredje gång. Studentens uppgift blir att lista ut vilka svar som är felaktiga.
Svarar inte AI fel ibland ändå?
– Något har hänt bara det senaste halvåret. AI svarar rätt väldigt ofta nu, och vi ser hur den bidrar till forskningsartiklar. Därför måste vi lägga in felen med flit om studenterna ska träna på att granska, säger Eric.
Rätt använd öppnar AI enligt honom nya möjligheter för både lärare och studenter.
– För mig har det förändrat arbetssättet. Det är mycket lättare att skapa bra undervisningsmaterial. Mina anteckningar blir interaktiva föreläsningar med quiz som studenterna svarar på i salen. Efter varje föreläsning släpps matchande uppgifter i en övningsapp som rättas automatiskt. Där kan studenterna också skriva vad de vill fråga om, och nästa föreläsning börjar med svar på det. Quizzen och övningsappen visar mig vad studenterna har förstått och inte.
Verktygen har Eric byggt själv med hjälp av AI, och han delar nu upplägget med kollegor på institutionen.
Mer tid till pedagogik
– AI löser de tekniska problemen, så jag kan lägga tiden på pedagogiken. I min roll som lärare har jag gått från att fundera på de matematiska detaljerna till att fokusera mer på hur studenterna lär sig.
Ett annat exempel är spelet Pokerface, som Eric har utvecklat. Där pratar man med en AI för att lösa ett matematiskt problem, men utan att avslöja vilket problem det är, eftersom AI:n försöker lista ut det. Då måste man ställa mer konceptuella frågor och närma sig problemet från olika håll. Man frågar till exempel ”Hur deriverar man en sammansatt funktion?” i stället för ”Vad är derivatan av sin(3x + 2)?”.
Nästa steg är en kursapp, som Eric just nu testar med studenter.
– Hela kursen ska finnas på ett ställe: föreläsning för föreläsning, med teori, övningsuppgifter och de begrepp och formler som hör till varje föreläsning. Man ska inte behöva en lärobok eller leta uppgifter någon annanstans. Jag kan inte garantera att alla förstår, men jag kan garantera att alla vet var de ska leta. Det har vi aldrig haft förut, och utan AI hade jag inte hunnit bygga det, säger Eric.
Senast uppdaterad: 2026-10-21
Sidansvarig: Matematiska institutionen