Installationsföreläsning i form av en filmkonsert

Hedersdoktor Matti Bye spelade sin egen musik live till stumfilmen "Gunnar Hedes saga" i Filmhusets stora biograf Bio Victor den 28 september

När nyblivna hedersdoktor Matti Bye efter promoveringen i Stadshuset skulle hålla sin installationsföreläsning blev valet att göra den i form av ett samtal och en filmkonsert i Filmhuset.

Filmmusiken gör verket komplett

Matti Bye vid flygel

Matti Bye

Matti Bye utnämndes av Humanistiska fakulteten, Stockholms universitet till hedersdoktor 2026. Bye är pianist och kompositör och har sedan slutet av 1980-talet utvecklat ett särpräglat konstnärligt arbete kring musik till stumfilm.
Han inledde ett samarbete med Cinemateket i Stockholm 1989 och sedan dess har hans musik till stumfilm framförts internationellt vid cinematek och filmfestivaler och är en central del av ett konstnärskap som rör sig mellan internationella filmproduktioner, skivutgivningar och gränsöverskridande samarbeten med andra konstformer.
Bye har komponerat filmmusik till svenska stumfilmsklassiker som Körkarlen, Herr Arnes pengar och Gösta Berlings saga.

Bo Florin och Matti Bye samtalar

Bo Florin från filmvetenskapen samtalar med Matti Bye innan filmvisningen i Bio Victor

Samtalet före konserten kretsade bland annat kring musikens roll i stumfilmen, och hur synen på stumfilmen förändrats, mycket tack vare nykomponerad musik och att den numera också kan visas vid exklusiva tillfällen på biograf med levande musik.

När stumfilmen tidigare visades på tv - vilket en stor del av publiken fått sin erfarenhet av stumfilm från - var ett stort problem hur original fördes över till de format som användes vid utsändning. Filmerna hade spelats in historiskt på en lägre hastighet än det som sändes ut, vilket gav uppsnabbade onaturliga rörelser, som tillsammans med pålagd musik snarare gav ett ofrivilligt komiskt intryck och filter än det som vart tänkt. I takt med ett stort arbete med restaurering och digital överföring på Svenska Filminstitutet finns numera chansen att få se filmerna som det var tänkt.

Matti Bye beskrev också hur han arbetar med musiken. Även om den är komponerad till ett särskilt verk, själva filmen, så är det ett stort mått av improvisation under konserten.
Färdiga teman till filmen finns, stämningsskapande slingor som återkommer, men också stort utrymme ges till improvisation som gör varje föreställning unik, den framförs live, vilket gör en stumfilmsvisning med levande musik till en extraordinär upplevelse.

Stumfilmen må vara stum, men den är tänkt att visas med musik. För att parafrasera Matti Bye: Filmmusiken gör verket komplett.

Matti Bye soundcheck

Matti Bye arbetar med ljud och stämningskapande musikaliska effekter vilket kräver soundcheck och ljudtekniker. Här förbereder han sig inför konserten i Bio Victor.

Senast uppdaterad: 2026-09-30

Sidansvarig: Institutionen för mediestudier