Trötthet och lek: om form och erfarenhet i modern och samtida litteratur
Institutionen för kultur och estetik gratulerar litteraturvetaren Hedvig Härnsten som har tilldelats ett tvåårigt postdok-stipendium från Anna Ahlström och Ellen Terserus stiftelse.

Hedvig Härnsten
Hon ska forska om relationen mellan form och erfarenhet, med utgångspunkt i det som ibland kallas den nya formalismen inom litteraturvetenskap. Planen är att närma sig formen genom att följa två erfarenheter som den moderna och samtida litteraturen behandlar: trötthet och lek.
– När litteraturen bearbetar dessa erfarenheter uppstår former som gränsar till det formlösa. Ibland verkar språket drabbas av utmattning, och ibland förvandlas till lek och nonsens, säger Hedvig Härnsten.
Genom att följa spåren av trötthet och lek går det att närma sig formens problem i litteraturen och samtidigt reflektera över formbegreppets estetiska och politiska betydelse.
Hedvig Härnsten är fil.dr i litteraturvetenskap och forskningssekreterare vid Institutionen för kultur och estetik. Hon disputerade här 2025 med avhandlingen Språkets Åtbörder. Litterär gestik hos Henri Michaux, Franz Kafka, Nathalie Sarraute och Lars Norén.
Senast uppdaterad: 2026-06-25
Sidansvarig: Institutionen för kultur och estetik