Stads- och kommunhistoriska seminariet: Jonathan Andersson och Ville Okkonen

Flyttbilar från Freys Express Tid. Fotograf: Ericsson (SvD). Objekt-ID: Stadsmuseet Fotonummer SvD 32684.

SEMINARIUM
Datum: tisdag 3 november 2026
Tid: 15:30 - 17:30
Plats: Historiska institutionen, rum D900

Jonathan Andersson (Lunds universitet) och Ville Okkonen (Åbo universitet) presenterar på Stads- och kommunhistoriska seminariet den 3 november.

Jonathan Andersson: "Migrants and Towns: Self-Selection and Occupational Attainment of Rural-Urban Migrants in Swedish History".

Sverige upplevde under det sena 1800-talet och det tidiga 1900-talet en kraftig urbanisering, något som till stor del kan förklaras av storskalig migration från landsbygden till städer. Det har länge debatterats huruvida migranterna till städerna förbättrade sin position i jämförelse med de som stannade kvar på landsbygden.

I detta projekt studeras denna fråga genom att använda nyinsamlade, historiska mikrodata över Sveriges befolkning.

Ville Okkonen: "Finländare i svenska städers förorter från slutet av 1960-talet till 1980-talet".

I föredraget behandlar Ville den omfattande migrationen från Finland till Sverige under 1960- och 1970-talen. Särskild uppmärksamhet riktas mot hur de finländska migranterna bosatte sig i förorter i olika svenska städer samt hur vardagslivet formades i dessa bostadsområden.

Föredraget bygger på ett nyligen inlett flerårigt forskningsprojekt om sverigefinländare och deras historia i det svenska samhället.

Om Stads- och kommunhistoriska seminariet

Alla seminarier hålls på tisdagar kl. 15.30–17.30 i rum D900, Historiska institutionen.

Det går bra att delta via Zoom om man senast dagen innan seminariet anmäler sig till hannes.rolf@historia.su.se

Kontakt och mer information: hannes.rolf@historia.su.se eller skhi.se

Senast uppdaterad: 2026-10-09

Sidansvarig: Historiska institutionen