Behovsinventering av digitala forskningsresurser vid det humanvetenskapliga området
Enheten för Digital humanvetenskap har sammanställt en enkät för att kartlägga vilka typer av digitala resurser som forskare vid Stockholms universitet har tillgång till och vilka som eventuellt skulle behövas.

Foto: Anton Maksimov/Unsplash
Syftet är att bättre förstå forskningens nuvarande och framtida behov av digitala resurser. Med digitala resurser avses inte bara till exempel databaser, arkiv, utrustning, digitala verktyg, utan även mänsklig expertis och utbildningsmöjligheter som riktar sig till forskare och forskarstuderande.
Enkäten görs i samarbete med den nationella forskningsinfrastrukturen Huminfra. Besök gärna deras webbportal för en mer detaljerad beskrivning av vilka resurser det kan handla om: https://www.huminfra.se/humresources.
Enkäten kommer att skickas ut under veckan till samtliga forskare och lärare inom det humanvetenskapliga området.
Senast uppdaterad: 2026-04-13
Sidansvarig: Områdeskansliet för humanvetenskap